13 elektrobusów z Polski do Szwecji

13 elektrobusów z Polski do Szwecji

Do szwedzkiego miasta Malmö trafiło 13 elektrycznych autobusów z wrocławskiej fabryki Volvo. Zaczną one kursować w połowie grudnia i będą obsługiwać linie nr „7”. Będzie to w pełni zelektryzowana linia, której trasa wynosi niecałe 15 kilometrów.

Coraz większa liczba szwedzkich miast przechodzi na zelektryfikowany miejski transport autobusowy. Malmö zajmuje wśród nich jedno z czołowych miejsc, stawiając na autobusy elektryczne na głównych miejskich trasach autobusowych. Pierwsza trasa, która zostanie zelektryfikowana przez Skånetrafiken, dostawcę usług transportu publicznego w regionie Skåne, to trasa nr 7 pomiędzy Svågertorp a Ön przez Centrum Malmö o długości niemal 15 km. Volvo dostarczyło 13 w pełni zelektryfikowanych autobusów. Nowe autobusy należą do modelu Volvo 7900 Electric. Wykorzystują około 80 procent mniej energii niż odpowiednie autobusy z silnikiem Diesla i będą zasilane zieloną energią elektryczną

„Bardzo się cieszymy, że jedna z głównych linii autobusowych w Malmö została w pełni zelektryfikowana dzięki naszym cichym i bezemisyjnym autobusom. Zelektryfikowany transport autobusowy pomaga znacząco poprawić codzienne otoczenie każdego, kto mieszka, podróżuje i spędza czas w naszych miastach – naturalne jest, iż chcemy mieć wkład w taki rozwój transportu” – mówi Martin Spjern, dyrektor ds. kluczowych klientów w Volvo Buses Szwecja.                                                                                                            

W przypadku Skånetrafikena autobusy elektryczne to pierwsze takie modele. Autobusy będą zasilane energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem stacji ładowania na końcowych przystankach, co zajmuje od dwóch do sześciu minut. Akumulator ma pojemność 200 kWh.                    

Volvo sprzedało również całkowicie elektryczne autobusy do Göteborga oraz elektryczne hybrydy do Värnamo w Szwecji. Na zagranicznych rynkach firma Volvo dostarczyła elektryczne autobusy do Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Luksemburga czy też do Polski. Firma sprzedała na całym świecie ponad 4000 zelektryfikowanych autobusów Volvo (w tym hybrydy plug-in i hybrydy bez wtyczek).

Dodaj komentarz