Ciechanów: pierwszy autobus elektryczny

Ciechanów: pierwszy autobus elektryczny

Ciechanów jest już w posiadaniu swojego pierwszego autobusu elektrycznego Solaris Urbino E 8,9 LE. Pojazd jest proekologiczny i całkowicie bezemisyjny. Został kupiony dzięki pozyskaniu przez miasto 90% dofinansowania. Wczoraj był prezentowany mieszkańcom Ciechanowa.

Autobus jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW. Posiada litowo-jonowe baterie trakcyjne o łącznej pojemności 160 kWh. Pojemność baterii umożliwia przejechanie od 120 do 160 kilometrów przy całkowitym naładowaniu baterii. Zależy to od warunków w jakich pojazd jest eksploatowany, od techniki jazdy oraz obciążenia.

 

Baterie autobusu są ładowane w systemie „plug in” ze standardowej sieci elektrycznej, prądem o wysokim napięciu. Autobus wyposażony jest w system rekuperacji energii. Oznacza to, że baterie autobusu są doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną w czasie hamowania pojazdu.

 

Znajduje się w nim 21 miejsc siedzących i jest on przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Wejścia są bezstopniowe, a rozkładana rampa najazdowa umożliwia wjazd wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym. Kabina kierowcy jest klimatyzowana. W autobusie zainstalowany jest szereg systemów służących bezpieczeństwu czy ułatwiających zarządzanie transportem. Posiada system informacji pasażerskiej (wizyjny i akustyczny), monitoring wizyjny wewnątrz i na zewnątrz autobusu, system lokalizacji pojazdu w systemie GPS, system zapewniający łączność alarmową kierowcy z dyspozytorem ZKM, system liczenia pasażerów.

 

Autobus elektryczny w pierwszych dniach grudnia zostanie wprowadzony do sieci ZKM na stałe, będzie kursował na miejskich liniach w standardowy sposób, jak inne autobusy w taborze spółki. Oprócz zerowej emisji spalin, autobus elektryczny wyróżnia niski poziom hałasu, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Ponadto ma wzbogaconą kolorystyką nadwozia z motywami podkreślającymi jego proekologiczny charakter.

 

„Inwestycja w autobus elektryczny to dla miasta niewielki koszt z uwagi na ogromne dofinansowanie z Unii Europejskiej, niewielkie są także koszty eksploatacji, natomiast wymierne korzyści dla środowiska i jakości powietrza. To pierwszy taki pojazd i na pewno nie ostatni. Staramy się, by nasze działania były jak najbardziej proekologiczne. Inwestujemy w miejską komunikację, OZE, ścieżki rowerowe, ciepło systemowe, wymiany pieców i wprowadzamy mnóstwo proekologicznych i edukacyjnych inicjatyw, które składają się na całą proekologiczną strategię miasta” – mówił prezydent Krzysztof Kosiński.

 

W maju do Ciechanowa został dostarczony autobus niskoemisyjny klasy MINI, który także zakupiono dzięki dofinansowaniu. Zakup obydwu tych autobusów to element projektu, na który miasto pozyskało łącznie 37 466 124,19 zł środków zewnętrznych (z UE i budżetu państwa).

Dodaj komentarz