Katowice wybierają w przetargu Solarisa

Katowice wybierają w przetargu Solarisa

PKM Katowice rozstrzygnęło dziś, 3 grudnia przetarg na dostawę 25 autobusów klasy MAXI z silnikami diesla Euro 6. W przetargu na dostawę wozów o napędzie konwencjonalnym jedyną ofertę złożył Solaris. Zakup będzie współfinansowany ze środków unijnych.

Łącznie z funduszy UE na lata 2014-20 Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zakupi 135 pojazdów. Większość z nich już jeździ w barwach spółki. Do końca 2020 r. (prócz obecnego zamówienia) spółka chce jeszcze kupić 10 autobusów elektrycznych.

 

Pozostałych 10 planowanych wozów elektrycznych ma zostać kupionych w latach 2019-2020 przy wsparciu funduszy POIiŚ. Z wykorzystaniem tej dotacji PKM przygotował też zakup 25 pojazdów o napędzie konwencjonalnym. Przetarg na te wozy ogłoszono pod koniec września. Po otwarciu ofert okazało się, że jedyną złożył Solaris.

 

PKM chce zamówić 25 fabrycznie nowych niskopodłogowych, dwuosiowych autobusów komunikacji miejskiej. Mają to być pojazdy klasy MAXI z nadwoziami o długości całkowitej od 11,80 m do 12,15 m, szerokości 2,5 – 2,55 m i wysokości całkowitej nie większej niż 3,25 m. Każdy ma umożliwiać podróż min. 86 pasażerom. Przynajmniej co czwarta osoba ma mieć zapewniony przejazd na miejscu siedzącym. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez trzy wejścia w układzie 2-2-2

 

Pojazdy mają być napędzane silnikami diesla, które spełniają normę Euro 6. PKM preferował jednostki napędowe z grupy tych większych. Silnik o mocy min. 180 kW ma mieć przynajmniej 9 l pojemności skokowej i osiągać chociaż 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik ma być zblokowany z automatyczną, min. czterobiegową skrzynią biegów.

 

6 listopada upłynął termin składania ofert. Katowicki PKM na zakupy zarezerwował 30 135 000 brutto. Oznacza to, że koszt pozyskania jednej solówki, oczywiście najchętniej z dużym silnikiem spółka oszacowała na poziomie nie większym niż 980 000 PLN netto, a więc dosyć rozsądnie. Jedyna oferta, którą miesiąc temu otwarto zmieściła się w tych szacunkach. I to z nawiązką. Złożona przez Solarisa oferta opiewa na 28,1 mln zł z VAT

 

Wcześniejsze zakupy PKM Katowice pozwoliły na zakończenie przez tę spółkę eksploatacji wysokopodłogowych autobusów marki Ikarus; obecne umożliwiają wycofywanie 18-, 20-letnich niskopodłogowych pojazdów marki Neoplan i MAN. Wśród wstępnych planów spółki na lata ok. 2020-2021 są zakupy pojazdów hybrydowych i budowa nowej bazy.

Dodaj komentarz