Kraków podwyższa ceny biletów – tuż po wyborach

Kraków podwyższa ceny biletów – tuż po wyborach

Prezydent krakowa dopiero po wyborach podwyższa ceny biletów komunikacji miejskiej. Prezydent Jacek Majchrowski 4 listopada został wybrany na piątą kadencję, a już trzy dni później jego urzędnicy rozmawiali z radnymi o podwyżkach cen biletów na tramwaje i autobusy. Mieszkańcy są tym oburzeni.

Krakowianie liczyli na to, że w związku z zapowiedziami walki ze smogiem komunikacja miejska będzie coraz mocniej konkurować ceną podróży z przejazdami samochodem. Urzędnicy proponują jednak podwyższenie opłaty za bilet jednoprzejazdowy z 3,8 do 4 zł i chcą zlikwidować miesięczne bilety na jedną i dwie linie.

 

„Nie chcemy, żeby podwyżki cen biletów dotknęły osoby, które na co dzień jeżdżą komunikacją miejską i mają okresowe bilety sieciowe. W tym przypadku na pewno nie będzie podwyżki. Raczej można spodziewać się ewentualnej podwyżki cen biletów jednoprzejazdowych. Rzeczywiście rozważana jest likwidacja biletu najkrótszego, 20-minutowego, i biletu okresowego na jedną linię, ponieważ on jest coraz mniej popularny” – powiedziała PAP rzecznik prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

 

Wielu mieszkańców podkreśla jednak, że obecnie kupuje bilety miesięczne na codzienne dojazdy do pracy jedną albo dwoma liniami – na Kartę Krakowską odpowiednio za 37 albo 52 zł. A po zmianach byliby zmuszeni kupować bilet sieciowy za 65 zł, co i tak oznacza większe wydatki.

 

Powszechnie wiadomo, i nie było to także tajemnicą w ciągu dwóch ostatnich miesięcy, że przy 57-procentowych podwyżkach cen energii i rosnących kosztach pracy, nie uda się utrzymać dotychczasowych cenników komunikacji miejskiej – przekonuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego.

 

„Jeżeli te podwyżki weszłyby w życie, zmiana taryfy nastąpi najwcześniej po Nowym Roku. Gdyby od stycznia miałoby się coś zmienić, decyzje muszą zostać podjęte w tym roku, ale raczej pod koniec listopada lub początkiem grudnia niż na najbliższej sesji. Chyba że zapadnie decyzja, że zmiany wejdą w życie jeszcze później” – podkreśliła Chylaszek.

Dodaj komentarz