Luksemburg wprowadzi darmowy transport publiczny

Luksemburg wprowadzi darmowy transport publiczny

Luksemburg, liczący 600 tysięcy mieszkańców, może stać się pierwszym Państwem na świecie, gdzie korzystanie z transportu publicznego będzie całkowicie darmowe. Cały proces wycofania się z dotychczasowych biletów rozpocznie się już latem 2019 roku i potrwa kilka miesięcy.

Już latem przyszłego roku w najmniejszym kraju Beneluksu można będzie podróżować bezpłatnie pociągiem, tramwajem czy autobusem. Taki zapis znalazł się w programie wyborczym partii Xaviera Bettela, który w środę został ponownie zaprzysiężony na premiera – pisze brytyjski dziennik „The Guardian”. W trakcie kampanii wyborczej on i jego koledzy dużo mówili o konieczności rozładowania korków w stolicy malutkiego księstwa.

 

Mieszka w niej około 110 tys. osób, ale do pracy dojeżdża 400 tys. Przez to w niedużym mieście powstają męczące korki. Pomysłem na ich ograniczenia ma być właśnie wprowadzenie powszechnej bezpłatnej komunikacji w całym Luksemburgu.

 

Luksemburg już latem tego roku wprowadził bezpłatny transport publiczny dla osób w wieku poniżej 20 lat. Z kolei osoby dojeżdżające do pracy płacą zaś tylko 2 euro za podróż trwającą do dwóch godzin, co w tak nie dużym kraju (2 590 km kw.) wystarcza w większości przypadków na całą podróż.

 

Politycy potrzebują trochę czasu na wprowadzenie zmian, choćby dlatego, że kilka kwestii musi być jeszcze rozstrzygniętych – między innymi czy i jak pobierać opłaty za przejazd pierwszą klasą w pociągach.

 

Nie tylko Luksemburg

Warto dodać, że bezpłatną komunikację autobusową w swoim kraju wprowadziła również Estonia, jednak obejmuje tylko autobusy. Opcję darmowej komunikacji zbiorowej rozważają również Niemcy. W Polsce za darmo jeździ się w ponad 50 miastach i miasteczkach np. w Lubinie, Olkuszu i Nysie. O pomyśle wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej myśli się np. w Opolu i w Częstochowie.

Dodaj komentarz