Mediolan: przetarg na 250 autobusów elektrycznych

Mediolan: przetarg na 250 autobusów elektrycznych

Przetarg obejmuje 250 sztuk, 12-metrowych autobusów elektrycznych. Przetarg ten jest jednym z największych dotychczas w Europie dla tej kategorii autobusów. A prawdziwą niespodzianką jest brak Iveco wśród rywali. Włoskie media podały że tylko Solaris i Mercedes złożyły oferty w przetargu na 250 autobusów elektrycznych dla Mediolanu.

Przetarg został zapowiedziany przez dyrektora ATM Arrigo Giannę jeszcze w październiku zeszłego roku. Włoskie media o uczestnikach poinformowały przed świętami. Oferty złożyły Solaris i Mercedes. Według włoskich dziennikarzy niespodzianką jest brak oferty Iveco (które przegrało z Solarisem poprzedni przetarg autobusowy w Mediolanie) i BYD-a, który jest aktywny we Włoszech.

 

Firma transportu publicznego w Medionalnie, chce do 2030 roku mieć całą swoją flote autobusów o zerowej emisjii spalin. Już od 2019 roku nie zostanie zakupiony ani jeden autobus z silnikiem wysokoprężnym, nie wykluczając przy tym hybrydowych autobusów.

 

Do tej pory po mieście jeździ 25 autobusów elektrycznych, po przetargu wygranym przez Solarisa w czerwcu 2017 roku. Innym rywalem był wówczas Irizar. Był to pierwszy przetarg elektryczny zainicjowany przez ATM. Teraz, z okazji przetargu na 250 autobusów elektrycznych, Solaris (który w 2018 r. Dostarczył 30 autobusów elektrycznych we Włoszech, Mediolanie, Bergamo i Bolzano) złożył swoją ofertę.

 

Mercedes również nie mógł przegapić tej okazji, pierwsze jednostki eCitaro zostały niedawno dostarczone do Berlina, Hamburga i Mannheim. Oba pojazdy mają ten sam układ napędowy, składający się z elektryzowanej osi Zf AxTrax Ave (chociaż Solaris oferuje również opcję centralnego silnika elektrycznego).

 

Będziemy śledzić na bierząco sytuacje w Mediolanie

Dodaj komentarz