Mobilis likwiduje ostatnie ważne połączenia

Mobilis likwiduje ostatnie ważne połączenia

Płock leży z dala od ważnych arterii komunikacyjnych. Wszędzie jest daleko: do autostrady, do portu lotniczego, do dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia. A od likwidacji kolejnych połączeń przez Mobilis Group oddział Płock, daleko nam nawet do Warszawy.
Nie kursują już autobusy PKS w Płocku na trasach do Warszawy oraz Kołobrzegu. Kolejne drastyczne cięcia w ofercie spółki oznaczają praktyczny koniec jej działalności w segmencie regularnych rozkładowych przewozów otwartych. Jak zapewnia Mobilis, w Płocku bez zmian realizowane będą nadal kursy zakontraktowane przez samorządy i duże zakłady pracy jak na przykład Orlen

 

We wrześniu Mobilis, właściciel PKS Płock, zlikwidował niemal wszystkie kursy regularne tego przewoźnika. Swoją decyzję tłumaczył brakiem możliwości osiągnięcia rentowności w tym segmencie działalności spółki. Spółka nadal operowała jednak na dwóch uruchamianych komercyjnie trasach: do Warszawy i do Kołobrzegu. Realizowała też przewozy zlecone przez gminy i zakłady pracy.

 

Przewoźnik już w sierpniu zapowiadał likwidację kursów. Decyzję uzasadniał spadającą liczbę pasażerów i trudną sytuację rynkową.

 

Na tym cięcia w ofercie Mobilisu się nie skończyły. Na początku listopada przedsiębiorstwo wycofało się bowiem z obsługi kursów na dwóch ostatnich liniach uruchamianych na zasadach komercyjnych. – Decyzja o likwidacji połączeń Płock – Warszawa i Płock – Kołobrzeg wynika z obecnej strategii naszej firmy: stopniowego wycofywania się z przewozów regionalnych, na których nie widzimy szansy uzyskania sensownej rentowności – tłumaczy Łukasz Antkiewicz z Biura Prasowego Mobilis Group.

 

Podkreśla on, że tak połączenia o charakterze ściśle regionalnym zlikwidowane kilka tygodni temu, jak i kursy dalekobieżne realizowane dotychczas przez płocki PKS, były nierentowne. W jego opinii spółka przez długi czas próbowała podejmować działania optymalizacyjne, te nie przyniosły jednak oczekiwanego rezultatu. Nasz rozmówca przypomniał również, że firma działa w oparciu o przepisy prawa handlowego, a to nie zezwala przedsiębiorstwom na trwałe generowanie strat.

 

Wycofanie się z obsługi połączeń regularnych nie oznacza jednak całkowitej likwidacji płockiego oddziału Mobilisu. – Obecnie PKS w Płocku skupia się na realizacji połączeń kontraktowych uruchamianych m.in. w oparciu o umowy zawierane z samorządami (na przewóz uczniów do szkół) czy z zakładami pracy (na przewóz pracowników). Będziemy je prowadzili, dopóki będą one gwarantowały nam przychód – zapewnia Łukasz Antkiewicz.

 

Wcześniej zlikwidowano PKS w Ostrołęce, Ciechanowie i Mińsku Mazowieckim.

Dodaj komentarz