Największy przetarg w Europie na autobusy elektryczne

Największy przetarg w Europie na autobusy elektryczne

Podczas konferencji w sprawie zmian klimatu ONZ w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, ogłosił że Polska ogłasza największy w Europie przetarg na zakup autobusów elektrycznych

„Przetarg na 1077 autobusów elektrycznych. Największy w Unii Europejskiej” — oświadczył Morawiecki. – Podkreślił, że przetarg jest otwarty dla zagranicznych producentów. „Mamy nadzieję, że polscy producenci wezmą w nim udział, ale zgodnie z ustawodawstwem UE przetarg będzie otwarty dla wszystkich producentów” – dodał

 

Jak tłumaczył premier, emisja substancji szkodliwych i dwutlenku węgla zależy w dużej mierze od transportu – osobowego i publicznego. Szef rządu podkreślił, że podpisana została deklaracja o elektromobilności. „Chcemy w wyraźny sposób poprawiać jakość powietrza w naszych miastach” – oświadczył premier.

 

Jednym z celów jest transformacja transportu, na który – wraz z Bankiem Światowym – Polska ma przeznaczyć 3-4 mld euro w ciągu najbliższej dekady. Transport obecny ma wyprzeć niskoemisyjny.

 

„Już dzisiaj Polska staje się 4., wkrótce prawdopodobnie 3. rynkiem UE co do wielkości floty autobusów elektrycznych i ta liczba bardzo szybko rośnie, poprawiając jakość powietrza w naszych miastach” — zaznaczył premier.

 

​Morawiecki zapewnił, że Polska jest w awangardzie rozwijania wszelkich badań, jak i wdrażanych w praktyce programów. Rozwijana jest również cała infrastruktura ładownia samochodów, autobusów elektrycznych. „To jest przecież warunek wstępny, żeby ta deklaracja na rzecz elektromobilności stawała się rzeczywistością” — podkreślił premier.

Dodaj komentarz