Nysa: dostali autobusy inne niż zamawiali.

Nysa: dostali autobusy inne niż zamawiali.

SOR, czeski producent autobusów, dostarczył do Nysy pojazdy niezgodne z zamówieniem. Producent stracił kontakt warty 8 mln złotych. Co ciekawe, to druga wpadka firmy podczas produkcji autobusów dla polskich przewoźników. Pierwsze trzy sztuki nie odpowiadały warunkom zamówienia. Powiat je odesłał.

Starostwo Powiatowe w Nysie nie ma szczęścia do przetargu na zakup 8 autobusów dla swojego przewoźnika. Pierwszy przetarg trzeba było unieważnić, bo oferty przekroczyły budżet. Za drugim podejściem udało się wybrać wykonawcę. Siedem autobusów podmiejskich z silnikami diesla klasy Euro 6 oraz jeden autobus elektryczny miały zostać dostarczone przez czeską firmę SOR.

 

„Autobusy nie spełniały warunków technicznych określonych w przetargu i zostały zwrócone dostawcy. Nie spełniały wymagań dotyczących mocy silnika i warunków podróży dla niepełnosprawnych” – informuje Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski. – „Naliczymy firmie karę umowną.”

 

Władze powiatu naliczyły kary umowne czeskiej spółce i rozwiązały umowę. Ten radykalny krok był konieczny, ponieważ autobusy miały być zakupione w ramach dotacji UMWO i gdyby PKS pojazdy przyjął, mógłby dotację stracić. Teraz Starostwo Powiatowe przygotowuje się do ogłoszenia nowego przetargu.

 

To nie pierwsza wpadka SOR podczas dostawy pojazdów do naszego kraju. W lutym ubiegłego roku, czeski producent dostarczył do Chrzanowa pięć nowych pojazdów. Niestety producent pomylił… kolor i autobusy musiały wrócić do fabryki na malowanie.

Dodaj komentarz