Opole: plan elektromobilności na następne lata

Opole: plan elektromobilności na następne lata

Urząd Miasta Opola planuje zakup autobusów elektrycznych. Opolski ratusz planuje zakup pięciu sztuk autobusów na prąd. Miasto zamierza zawalczyć o unijne dofinansowanie w krajowym konkursie, lecz nie będzie to takie łatwe ponieważ konkurencja jest bardzo silna. Do 31 stycznia Opole musi złożyć odpowiedni wniosek.

Nakazuje to ustawa o elektromobilności, która zobowiązuje samorządy do wprowadzenia ekologicznych pojazdów zarówno do floty urzędowej jak i komunikacji zbiorowej. W projekcie budżetu miasta na 2019 rok Opole zapisało na ten cel wstępnie pół miliona złotych.

 

Zakup elektrycznych autobusów to nowe zadanie, które zostanie wprowadzone do miejskiego programu gospodarki niskoemisyjnej.

 

-„Aplikujemy o dofinansowanie kupna pięciu elektrycznych autobusów oraz montażu infrastruktury do ich ładowania. Całość warta jest około 15 mln zł” – mówi Tomasz Zawadzki naczelnik wydziału transportu.

 

-„Jest to tak naprawdę pierwszy rok, kiedy będziemy spełniać zapisy ustawowe. Na dzień 1 stycznia 2020 roku musimy wypełnić ten udział w wysokości 10 procent. Więc jesteśmy przygotowani do tego, żeby zabezpieczyć środki i przymierzać się do zakupów pojazdów” – mówi Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola.

 

Konkurs organizuje Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W puli jest około 300 mln zł. O wygraną nie będzie łatwo, bowiem miast mogących się o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych jest około 200.

 

-„Nabór rozpocznie się na początku 2019 roku, a wyniki powinny być w jego połowie” – mówi naczelnik wydziału transportu.

 

Wartym jest dodania, że w myśl ustawy o elektromobilności w 2023 roku prądem ma być zasilanych 30 procent pojazdów.

Dodaj komentarz