PKS Rzeszów walka o przetarg Solaris vs Autosan

PKS Rzeszów walka o przetarg Solaris vs Autosan

Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa do 17 stycznia czekał na oferty przetargu na dostawę 15 autobusów dla rzeszowskiego PKS’u. Poprzedni przetarg unieważniono. W przetargu wzięło udział dwóch producentów. Pierwszym z nich jest Autosan, a drugim Solaris, lecz ich oferty przewyższają założenia finansowe Związku Gmin.

Za pierwszym razem nie udało się zdobyć ofert na takie pojazdy i przetarg został unieważniony. W drugiej próbie Autosan przedstawił ofertę powyżej szacunków ZG PKS, jednak gminy zdecydowały się na nią przystać. Ostatecznie jednak nie doszło do podpisania umowy, gdyż producent Autosan, nie chciał brać tego zlecenia z terminem realizacji do końca lutego 2019 r.

 

Nowy przetarg rozpoczął się 12 grudnia ubiegłego roku i mówi o dostarczeniu 15 sztuk autobusów klasy MAXI dla Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” w ramach projektu „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF”.

 

Szczegóły przetargu
Autobusy mają być napędzane silnikami diesla, które mają spełniać normę Euro 6. Jednostki o pojemności 6,5 – 9 l mają być nie słabsze niż 200 kW i osiągać przynajmniej 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Mają one mieć spalanie nie wyższe niż 37,5 l / 100 km w warunkach testu SORT2.

 

Autobusy muszą być wyprodukowane nie wcześniej już w 2019 roku oraz posiadać przebieg nie większy niż 3,5 tys. km. Ogólnie autobusy mają mieć od 11,5 do 12,5 m długości, a zwycięzca przetargu od momentu podpisania umowy ma 6 miesięcy na ich dostarczenie.

 

17 stycznia poznaliśmy oferty dwóch firm biorących udział w przetargu. Autosan za dostarczenie autobusów przedstawił ofertę opiewającą na 17,2 mln zł, natomiast Solaris przedstawiło ofertę za 19,7 mln zł. Na zakupy przygotowano tyle samo co w poprzednim przetargu, czyli 16 144 091,17 PLN brutto. Nie jest to dobra wiadomość dla Związku Gmin.

 

Możemy zatem spodziewać się, że przetarg przez wzgląd na wysokość ofert zostanie unieważniony.

Dodaj komentarz