PKS Szczecinek strajk kierowców. Masowe L4

PKS Szczecinek strajk kierowców. Masowe L4

W poniedziałek – 7 stycznia 2019 roku – w siedzibie PKS Szczecinek doszło do próby rozmowy między kierowcami, a zarządcą wyznaczonym przez sąd Przemysławem Jedlińskim. Kierowcy domagali się przywrócenia stawek, które wynegocjowali w dniu 6 kwietnia 2018, ponieważ z nowym rokiem – 2019 zostały one drastycznie obniżone.

Do gabinetu Jedlińskiego został wpuszczony tylko jeden przedstawiciel kierowców Marek Szymczak. Reszta kierowców czekała na korytarzu na efekt negocjacji. Kierowca wyszedł po ok 15 minutach z gabinetu. Nie miał jednak dobrych wieści dla pozostałych. Stawki godzinowe nie zostaną przywrócone. Przypomnijmy, że do grudnia pracownicy zarabiali 18 PLN/za godzinę pracy, od stycznia mają otrzymywać od 13,20 do 15 PLN. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.

 

„Mamy dość zaciskania pasa w imię ratowania firmy, które zamienia się w zaciskanie pętli” – mówi Marek Szymczak, wiceszef Solidarności w PKS Szczecinek. Po fiasku poniedziałkowych rozmów, a raczej ich próby, z sądowym restruktoryzatorem firmy, około 11 kierowców (na ponad 30) wzięło zwolnienia lekarskie. Teraz co trzeci kierowca jest na L4.

 

„Mamy problemy z dowozem dzieci do szkół podstawowych i gimnazjów. Nie przewieźliśmy dzieci niepełnosprawnych z Barwic do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Również jedna linia w gminie Borne Sulinowo nie została obsłużona” – mówi Krzysztof Lis, starosta szczecinecki i właściciel PKS-u.

 

Kierowca, który jeździ na linii o której mowa wyżej, po prostu nie przyszedł do pracy. Zarząd PKS już opracował plan awaryjny. Nie ma możliwości, aby problem powtórzył się jutro. Dzieci dowiezie inny kierowca. Zarząd Powiatu, spółki PKS oraz burmistrzowie poszczególnych gmin wspólnie pracują nad rozwiązaniem ogółu problemu.

 

Prezes PKS-u Szczecinek nie chciał skomentować sytuacji. Zapewnił jednak, że sytuacja została opanowana i nie powinno być dalszych kłopotów z kursowaniem autobusów szkolnych.

 

Z początkiem roku szczecinecki przewoźnik zawiesił aż osiem połączeń autobusowych, a część ograniczył. Planowana jest także podwyżka cen biletów miesięcznych. Do końca lutego powinniśmy dowiedzieć się, jaka będzie przyszłość szczecineckiego PKS-u.

Dodaj komentarz