Puławy z szansą na autobusy elektryczne

Puławy z szansą na autobusy elektryczne

Puławy chcą zrobić pierwszy krok w strone elektromobilności miasta. Władze Puław liczą na rządowe wsparcie. Podczas ostatniej sesji, Rada Miasta upoważniła prezydenta Maja do pozyskania funduszy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przyszłości do nowych autobusów puławskiego MZK mogą dołączyć te napędzane silnikami elektrycznymi. Miasto będzie mogło zainwestować również w mniejsze, przyjazne środowisku pojazdy dla służb komunalnych, czy straży miejskiej.

 

Projekt uzupełniałyby stacje ładowania pojazdów, jakie w najbliższych latach miałyby powstać w Puławach. Pierwszy krok w tej sprawie został już wykonany. Radni dali upoważnienie prezydentowi Pawłowi Majowi, by ten mógł się ubiegać o dofinansowanie powstania „Strategii elektromobilności Miasta Puławy” na 50 tysięcy złotych.

 

Całość tej sumy może zostać pokryta przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o rządowy program „Gepard II”, który ma wspierać niskoemisyjny transport.

 

„Chcemy iść w tym kierunku, a skoro jest okazja do otrzymania wparcia, postanowiliśmy z niej skorzystać. Taka strategia pozwoliłaby nam wskazać np. optymalne miejsca pod stacje ładowania, oszacować koszty ich budowy, czy zakupu pojazdów. To ułatwiłoby nam podjęcie decyzji, czy warto w to inwestować” – mówi Robert Domański, szef Wydziału Rozwoju w puławskim magistracie. – „Spójrzmy na państwa skandynawskie, gdzie ta elektromobilność jest już rozwinięta. Puławy powinny być przygotowane na tę zmianę” – dodaje.

 

Strategia powinna być gotowa jeszcze w 2019 roku. Taki dokument może ułatwić w przyszłości pozyskiwanie wsparcia już na konkretne „zielone” inwestycje związane z transportem.

Dodaj komentarz