Rzeszów kupi kolejne 60 ekologicznych autobusów

Rzeszów kupi kolejne 60 ekologicznych autobusów

Miasto Rzeszów chce dokonać zakupu kolejnych 60 ekologicznych autobusów, będą to autobusy elektryczne oraz gazowe. Dokładnie 40 autobusów gazowych oraz 20 autobusów elektrycznych. Przetarg ma być ogłoszony na początku 2019 roku.

Warunek ogłoszenia przetargu to przyjęcie przez rzeszowskich radnych projektu budżetu na 2019 r. Jest w nim zapisane ponad 50 mln zł na zakup ekologicznych, nowoczesnych autobusów, które uzupełnią tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie. Rzeszowscy radni nad projektem budżetu miasta będą debatować 18 grudnia.

 

„Jeśli budżet zostanie przyjęty, przetargi zostaną ogłoszone w pierwszych tygodniach przyszłego roku” – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. „Pierwszy z przetargów będzie dotyczył zakupu 40 autobusów gazowych, drugi – 20 elektrycznych. – 15 z nich będzie standardowej długości, czyli 12-metrowych, pozostałe będą przegubowe” – tłumaczy rzecznik.

 

Co z elektrykami które już są w MPK ?

W rzeszowskim MPK stacjonuje już 10 elektrycznych autobusów ale nie wyjeżdzają w trasy. Problemem jest brak czynnej infrastruktury do ładowania – zwłaszcza tej na terenie zajezdni. – Stacje ładowania tych autobusów są jeszcze w budowie.
„Umowa z firmą Solaris na dostarczenie 10 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury potrzebnej do ich ładowania zakłada, że inwestycja będzie gotowa do końca tego roku. I jeszcze w tym roku te autobusy zaczną wozić mieszkańców” – słyszymy w rzeszowskim ratuszu.

 

„Zakupy kolejnych elektrycznych i gazowych autobusów są rozłożone na dwa lata. – W przyszłym roku ogłaszamy przetarg, natomiast pojazdy sukcesywnie będą do nas docierać do 2020 r. Część płatności za nie jest zaplanowana na przyszły rok, część na kolejny” – odpowiada rzecznik Chłodnicki.

 

Zakup elektrycznych i gazowych autobusów jest inwestycją współfinansowaną z pieniędzy Unii Europejskiej.

Zapraszam do polubienia fanpagu który widnieje po lewej stronie aby nie przegapić kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz