Szczecin zakupi 11 autobusów elektrycznych

Szczecin zakupi 11 autobusów elektrycznych

W Szczecinie rozstrzygnięto przetarg na zakup 11 autobusów elektrycznych – urząd miasta potrzebował dwóch miesięcy na rozstrzygnięcie przetargu. Wygrała oferta złożona przez Konsorcjum URSUS BUS.

A jednak miasto wysupłało dodatkowe miliony, żeby dołożyć do najtańszej oferty dotyczącej ekologicznych pojazdów. Zamawiający oszacował zamówienie na kwotę 33 450 000 zł. Wpłynęły dwie oferty. Jedna z Solaris Bus & Coach S.A. o wartości 49 384 500 zł oraz druga z polsko-ukraińskiego konsorcjum, którego liderem jest Ursus Bus. Ursus wycenił swoje usługi na znacznie mniej, ale i tak przekroczył to, co oferuje Szczecin, bo na 38.289.900,00 zł.

 

Przetarg obejmuje zakup 11 fabrycznie nowych, niskopodłogowych, jednoczłonowych autobusów z napędem elektrycznym. Autobusy pomieszczą minimum 75 osób, wyposażone będą w system odzyskiwania energii podczas hamowania. Kabina pasażerska wyposażona będzie m.in. w dwie dwuportowe ładowarki USB, wydzielone i oznakowane miejsce dla psa przewodnika.

 

Mają to być pierwsze autobusy elektryczne w Szczecinie. Zgodnie z planami w pierwszym kwartale 2020 roku flota Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica Sp. z o.o. w ramach dwóch projektów zostanie uzupełniona 11 sztukami autobusów elektrycznych o długości 12 m.

 

Dofinansowanie
Zakup pierwszych elektrycznych autobusów dla Szczecina wsparty będzie dofinansowaniem pochodzącym z dwóch źródeł:

  • 5,7mln zł pochodzić będzie ze środków w ramach działania 2.2 Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

 

  • 6 mln zł miasto otrzymało w ramach programu Gepard realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wartość całego kontraktu to nieco ponad 38 milionów złotych.

Dodaj komentarz