Szczecinek: możliwe kolejne 10 autobusów elektrycznych

Szczecinek: możliwe kolejne 10 autobusów elektrycznych

Możliwym jest że flota autobusów w Szczecinku powiększy się o kolejne 10 autobusów elektrycznych. Będzie to zależało od konkursu propagującego elektromobilność, jeśli uda się go wygrać to do floty może dołączyć kolejne 10 sztuk autobusów na prąd. To ministerialny, ogólnopolski program, w puli którego jest ponad 300 mln zł. Biorąc pod uwagę cenę autobusu – około 2 mln 300 tys zł netto – kwota nie jest oszałamiająca, a rękę po dofinansowanie mogą wyciągnąć firmy przewozowe z całego kraju.

„Nasz tabor liczy 26 autobusów. Mamy już infrastrukturę do “elektryków”, nabywamy doświadczenia, a to bardzo dużo. Już teraz szykujemy się do startu w ogólnopolskim konkursie na zakup kolejnych autobusów elektrycznych. Projekt zakłada kupno następnych 10 pojazdów z dotacją nawet 85 procent. Zgodnie założeniami miałoby się to stać w roku 2021. Przyznaje jednak, że o pieniądze z tej puli (330 mln zł) unijnych funduszy nie będzie łatwo.” – mówi prezes Komunikacji Miejskiej w Szczecinku, Tomasz Merk – „To bardzo trudny konkurs, biorą w nim udział samorządy z całej Polski” – dodaje

 

Przypomnijmy, że jeżdżąca już po Szczecinku dziesiątka autobusów elektrycznych kosztowała ponad 20 mln zł (przy 17,5-milionowej dotacji). 330 mln zł pozwoliłoby więc na dofinansowanie zakupu około 200 autobusów, w skali całego kraju to niewiele. Ale będą inne projekty i możliwości pozyskania dotacji na ten cel.

 

Dziesięć autobusów na prąd które już jeżdzą ulicami Szczecinka „kręcą” po mieście około 160 kilometrów dziennie. Później jadą się ładować na zajezdnie. Pełne ładowanie odbywa się w nocy, choćby ze względu na czas i wynegocjowaną z operatorem cenę energii

 

160 kilometrów zasięgu w mieście to minimum. Co ciekawe, niektóre z autobusów potrafią przejechać po mieście nawet 170 km i więcej, a do bazy trafiają nawet z 30% zapasem energii.

 

Na wiadomość o tym, czy szczecinecki projekt zakwalifikuje się do realizacji, trzeba będzie jednak poczekać aż do grudnia 2019.

Dodaj komentarz