Szkocja testy autobusów autonomicznych

Szkocja testy autobusów autonomicznych

W roku 2019 – Szkocja będzie testować pierwszą flotę autobusów autonomicznych. Na początku na terenie zajezdni, a w kolejnym etapie w normalnym ruchu liniowym. Pasażerowie wsiądą do pojazdów, które zapewni Alexander Dennis Limited, w 2021 r.

 

I Faza
W pierwszej fazie autobusy autonomiczne będą wykorzystywane na terenie zajezdni Stagecoach. Testy będą dotyczyć parkowania, podjazdu do stacji tankowania i myjni. Według oczekiwań większe wykorzystanie trybu autonomicznego na terenie zajezdni może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa, efektywności oraz lepszego wykorzystania przestrzeni.

 

II Faza
W następnej fazie – w 2020 r. – pięć autobusów autonomicznych będzie kursować pomiędzy Fife i Edynburgiem, zapewniając połączenie między węzłami Ferrytoll Park&Ride i Edinburgh Park przez most Forth Road Bridge.
Autobusy obsługiwane przez Stagecoach – będą wykorzystywane autonomicznie z jednym wyjątkiem, że kierowca musi pozostać na pokładzie podczas każdej podróży zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii.

 

III Faza
Do ruchu zostaną skierowane pojazdy ADL Enviro 200 o długości 11,8 m. Odjazdy będą odbywać się co 20 minut. Pojazdy będą kursować po normalnych pasach ruchu, poboczu oraz na wydzielonym pasie ruchu przez most Forth Road. Pasażerowie z autonomicznych pojazdów skorzystają w 2021 r.

 

Finansowanie 4,35 miliona funtów zostało przyznane przez rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Innovate UK z dodatkową inwestycją od operatora Stagecoach, Transport Scotland, producenta pojazdów ADL, firmy technologicznej Fusion Processing Ltd oraz specjalisty usług mobilnych ESP Group.

 

Autonomiczne autobusy będą świadczyć usługi zdolne pomieścić do 42 pasażerów, a autobusy będą kursować co 20 minut, może to zapewnić około 10.000 podróży tygodniowo.

 

Prace nad pojazdem są obecnie prowadzone na stronie ADL w Guildford, a autobus ma być gotowy do użytku na początku 2019 roku.

Dodaj komentarz