ZTM Rzeszów kończy odbiór autobusów elektrycznych

ZTM Rzeszów kończy odbiór autobusów elektrycznych

Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu pasażerowie MPK Rzeszów będą mogli pojechać autobusami zasilanymi energią elektryczną. Dwa z zamówionych dziesięciu są już prawie gotowe do wyjazdu na trasę. Obsłużą linię „0”.

 

Pierwsze w Rzeszowie dwa elektryczne autobusy od kilkunastu dni stoją w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Nie mogły się dotychczas stamtąd ruszyć, bo niegotowe były stacje ładowania. Stacji na terenie bazy ma być dziesięć, bo tyle miasto kupiło autobusów elektrycznych w firmie Solaris. Dofinansowany w dużej części przez UE zakup pojazdów oraz infrastruktury, w tym stacji ładowania, to prawie 30,2 mln zł. To, że pierwsze autobusy elektryczne są w Rzeszowie, ale nie korzystają z nich mieszkańcy, powoduje nerwowość w ratuszu.

 

„Mają wyjechać na ulice jak najszybciej!” – denerwował się w poniedziałek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. W urzędzie odbyła się narada w tej sprawie, rozmawiano też z przedstawicielami firmy Solaris. I jak przekazali nam przedstawiciele urzędu, jest nadzieja, że ekologiczne pojazdy niebawem pojawią się na ulicach. – Problemem były nieskończone stacje ładowania. To już mamy za sobą. W środę został podłączony do nich prąd, co oznacza, że można będzie autobusy ładować – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. W czwartek w Rzeszowie mają pojawić się przedstawiciele producenta. Będą nadzorować ładowanie akumulatorów. W piątek zapaść ma decyzja o terminie wyjazdu „elektryków” na ulice.

 

Dostawa 10 autobusów elektrycznych jest częścią dużego zamówienia, zgodnie z którym w tym roku tabor Zarządu Transportu Miejskiego wzbogaci się o 50 autobusów. W jego skład wchodzą także przegubowe, 18-metrowe solarisy, oraz jednoczłonowe, 12-metrowe autosany zasilane olejem napędowym. One zostały już miastu dostarczone i wyjechały na ulice.

 

W zajezdni MPK Rzeszów, które będzie dzierżawić autobusy od miasta zamontowano już ładowarki dla pojazdów elektrycznych. Pojazdy będą tutaj zasilane energią elektryczną nocami. W ciągu dnia, między kolejnymi kursami ładowanie zaplanowano w rejonie Dworca PKP, gdzie do 14 listopada staną stacje szybkiego ładowania.

 

Do końca listopada po ulicach w Rzeszowie ma jeździć 10 elektrycznych autobusów.

Dodaj komentarz